TS: Počty insolvencií budú na Slovensku aj v celom regióne strednej a východnej Európy klesať

23.10.2017

Bratislava (23. októbra 2017) – Tento rok čaká ešte región strednej a východnej Európy nárast počtu insolvencií o +5%. Pre budúci rok už ale experti spoločnosti Euler Hermes prichádzajú s dobrou správou a počet spoločností ocitajúcich sa v platobnej neschopnosti by mal klesnúť až o -6%. V globálnom meradle zostane počet insolvencií v tomto roku bezo zmeny a v budúcom narastie iba mierne o +1%.

Podľa analýz spoločnosti Euler Hermes bude na tom v roku 2018 najhoršie Latinská Amerika, kde sa očakáva insolvenčný index na úrovni +7%, nasleduje Severná Amerika, Afrika a Stredný východ a tiež Ázia a Tichomorie: všetky tri územia zhodne po +5%. Okrem strednej a východnej Európy nastane pokles insolvencií podľa predpokladov expertov Euler Hermes ešte v západnej Európe -2%.  
 "Spozornieť by mali najmä tí, ktorí svoj biznis orientujú na regióny so zvyšujúcim sa počtom firiem v platobnej neschopnosti. Najkritickejšia situácia by mala nastať v maloobchode, službách, stavebníctve, agropotravinárstve, doprave a tiež v oblasti strojov a zariadení, a to nie len v rámci uvedených regiónov." poznamenal Country Manager Euler Hermes za Slovensko Peter Mucina.
Slovensko má podľa údajov spoločnosti Euler Hermes  v tomto roku dobré vyhliadky z hľadiska insolventnosti firiem. Kým ešte v roku 2013 bol u nás index insolvencií na úrovni až +25%, v roku 2015 to už boli len +3% a vlani došlo k poklesu na úroveň -5%. Pre aktuálny rok 2017 sú očakávania na rovnakej úrovni, a síce pokles počtu firiem neschopných splácať svoje záväzky má byť u nás opäť -5%.

Experti spoločnosti Euler Hermes predpokladajú pozitívny vývoj aj v rámci HDP Slovenska. Hoci v roku 2017 bude rast HDP nižší než vlani: +3,0%; v roku 2016 bol +3,3%, v roku 2018 by malo dôjsť opäť k zrýchleniu rastu slovenského HDP na úroveň +3,4%.

Downloads