Automobilky môžu zmierniť dopad Trumpových ciel niekoľkými spôsobmi

18.06.2018

Presťahovať závody alebo sa sústrediť na iné trhy. Automobilové spoločnosti na celom svete majú niekoľko možností, ako zmierniť dopad vyšších ciel na dovoz áut, o ktorých čoraz častejšie hovorí americký prezident Donald Trump. Clá chce zvýšiť z 2,5 na 10 percent, proti čomu sa automobilky ostro ohradzujú. Podľa spoločnosti Euler Hermes však ich zisky nemusia utrpieť tak veľmi, ako sa na prvý pohľad zdá.

O zavedení určitých bariér na dovoz áut z Európskej únie do USA sa vie už rok. Automobilové spoločnosti, pre ktoré je typické dlhodobé plánovanie, sa na tento krok už sčasti mohli pripraviť.

 

Podľa Euler Hermes môžu vplyv prípadných vyšších ciel znížiť niekoľkými spôsobmi. Napríklad vybudovať výrobné závody priamo v USA a vyrábať tam automobily určené pre tento trh. „Dá sa očakávať, že domáci výrobcovia znížia objem vývozu určitých modelov do USA,“ hovorí Martin Bak, Risk Director spoločnosti Euler Hermes na Slovensku.

 

Ďalšou možnosťou je, že sa automobilky začnú sústreďovať na iné trhy. Tak znížia závislosť na vývoze do USA, ale aj vykompenzujú prípadné straty spojené s colnou politikou USA. „Celkový dopad na ziskovosť európskych výrobcov preto nemusí byť zásadný. Pomôcť im môže aj to, že sa im zrejme znížia náklady na vstupné suroviny,“ hovorí Martin Bak. Naráža tým na to, že Trump opäť zaviedol 25-percentné clá na dovoz ocele a 10-percentné clá na dovoz hliníka do USA, čo môže tlačiť na ich nižšie ceny v Európe.

 

Spoločnosť Euler Hermes ďalej predpokladá, že zavedenie ciel by nijako nemalo ohroziť zamestnanosť v automobilovom priemysle. V roku 2018 sa totiž na všetkých významných trhoch, okrem USA a Veľkej Británie, očakáva rast trhu s autami. „Plánované prijímanie nových zamestnancov a existujúce flexibilné pracovné kontá naznačujú, že by sa prípadné zavedenie ciel nemalo nepriaznivo odraziť na zamestnanosti,“ uzatvára Martin Bak

 

Vlani Slovensko vyviezlo do USA autá za asi miliardu eur. Z troch automobiliek - Volkswagen, PSA a Kia - ich do tejto krajiny priamo vyváža len Volkswagen.